Úloha Šefčoviča v EK bude náročná, jeho meno je však dobre známe

September 17, 2019

  

Meno podpredsedu Európskej komisie (EK) Maroša Šefčoviča je podľa Jána Figeľa v bruselských kruhoch dobre známe z minulosti.

 

„Neurobil Slovensku zlé meno, skôr napomáhal procesom, ktoré boli veľmi potrebné, jednak po rozšírení Únie, v ťažkých rokoch hospodárskej krízy a rovnako pri procese prechodu k brexitu,“ uviedol Figeľ v relácii Svet v televízii Tablet.TV. Šefčovič bude zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad a jeho úloha bude podľa Figeľa náročná.

 

Nastupujúca EK zdedila zložitú situáciu a musí sa s tým vyrovnať, myslí si bývalý slovenský eurokomisár Figeľ. „Prežívame neobvyklé časy, ľudia spomínajú brexit…, do toho vstupujú tweety (amerického prezidenta) Donalda Trumpa…, ako aj dravosť Číny, úloha Ruska a nedávna migračná kríza,“ dodal.

 

Samotný proces tvorby EK je podľa Figeľa dosť zložitý. Kandidáti na post eurokomisárov musia „prejsť viacnásobným sitom, najprv ich nominujú vlády jednotlivých štátov, dezignovaný predseda si nominácie môže, ale aj nemusí osvojiť. Tretím stupňom je rozhodnutie Európskeho parlamentu a štvrtým je rozhodnutie Rady Európskej únie,“ vysvetľuje Figeľ.

 

Tím, ktorý zostavila zvolená predsedníčka Ursula von der Leyenová, je podľa Figeľa „kombináciou vyvažovania a novosti“. Ako uviedol, ide o vyváženosť rodovú, keďže v novej Komisii má byť 13 žien a 14 mužov, ale aj politickú vyváženosť z hľadiska štátov vo vnútri únie.


https://www.hlavnydennik.sk/2019/09/13/figel-uloha-sefcovica-v-ek-bude-narocna-jeho-meno-je-vsak-dobre-zname/

  

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

By language
Please reload

Latest - Najnovšie - Actualités
Please reload

© 2019 Ján Figeľ

RSS Feed