Geopoliticky doteraz išlo o integráciu priestoru, ktorý sme za komunizmu nazývali západnou Európou. Teraz však sa blížime k bodu, keď pôjde naozaj o spoločnú Európu. Pretože Schumanov plán bol určený všetkým slobodným národom, ktoré sa budú chcieť pripojiť. Slovensko a jeho susedia nevstupujú do spoločného domu preto, aby za sebou zavreli dvere. Náš záujem je napĺňať Schumanovu pragmatickú víziu svojím dielom, nie budovať nové rozdelenie.
Po prvýkrát sa do domu dostanú aj slovanské národy. Som presvedčený, že nielen trhom a prírodnými zdrojmi, ale predovšetkým ľudským a kultúrnym potenciálom môžu byť novým posilnením jednoty v rôznosti. Slovensko so svojím kultúrno-duchovným dedičstvom, posilneným v zápase o prežitie s ideológiou neslobody a nenávisti, môže byť nositeľom závanu nového ducha v spoločnom európskom dome.
Máme veľa slabostí, ktoré treba poznať a prekonávať. Ale je dôležité si uvedomiť aj svoju hodnotu, vedieť ju ponúknuť s presvedčením o spolupatričnosti a spoluzodpovednosti. Aj národné spoločenstvo malé počtom a rozlohou môže byt veľké duchom a vnútornou silou.
Je dobré, ak deti dostávajú pozitívne dedičstvo. Máme historickú príležitosť napĺňať slobodne svoje osudy v zjednotenej Európe alebo mimo nej. Máme zodpovednosť za to, ako s touto príležitosťou naložíme, aké dedičstvo zanecháme generáciám 21. storočia.
Ján Figeľ
pri uvedení prekladu knihy Roberta Schumana Pre Európu